Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, podobnie jak Wydawnictwo Publisher-Innowacje wychodzi naprzeciw potrzebom kształcenia ustawicznego nauczycieli – ich doskonalenia się i zdobywania dodatkowych kwalifikacji.

Przez 15 lat swojego istnienia Ośrodek zyskał sobie renomę i dobrą opinię środowiska nauczycielskiego. Ośrodek prężnie rozwija się – z roku na rok rozszerza swoją ofertę edukacyjną, przybywa też uczestników kursów i szkoleń.

Cele ODZ

Celem Ośrodka Doskonalenia Zawodowego jest organizowanie i prowadzenie działań wspomagających placówki oświatowe oraz pracowników administracji samorządowej w rozwijaniu i doskonaleniu już posiadanych kompetencji, a także pomoc w zdobywaniu nowych.

Ośrodek realizuje zasadę kształcenia ustawicznego poprzez:

• gromadzenie i udostępnianie informacji o książce edukacyjnej, czasopismach pedagogicznych i zbiorach multimedialnych z zakresu edukacji,
  • wspieranie projektów z dziedziny kształcenia ustawicznego nauczycieli i pracowników administracji samorządowej,
  • organizowanie kursów doskonalących, szkoleń rad pedagogicznych, w tym seminariów, konferencji, wykładów, warsztatów i szkoleń, uwzględniających specyfikę nauczanych przedmiotów lub prowadzonych zajęć oraz dotyczących ogólnej wiedzy i umiejętności zawodowych,
  • prowadzenie wsparcia dla placówek oświatowych, doradztwa i konsultacji online w zakresie wsparcia dydaktyczno-metodycznego,
  • prowadzenie szeroko rozumianego wsparcia metodycznego dla nauczycieli,
  • przygotowywanie materiałów szkoleniowych i informacyjnych,
  • propagowanie działalności innowacyjnej w placówkach oświatowych.

Ponadto ośrodek wspiera placówki oświatowe, nauczycieli i dyrektorów w zakresie:

• organizowania szkoleń według potrzeb zdiagnozowanych na podstawie analizy wyników i wniosków z nadzoru pedagogicznego oraz wyników egzaminów zewnętrznych,
  • prowadzenia wsparcia dla placówek oświatowych, doradztwa i konsultacji w zakresie metodycznym i merytorycznym dotyczącym pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
  • organizowania i prowadzenia doskonalenia zawodowego dyrektorów szkół i placówek oraz pracowników samorządowych, w zakresie zarządzania oświatą i realizacji szeroko pojętych zadań oświatowych,
  • realizowania zadań edukacyjnych poprzez formy zbiorowego doskonalenia, konsultacji i doradztwa oraz doskonalenia online, w tym organizowania i prowadzenia sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek, w celu wzajemnego wspomagania i wymiany doświadczeń.

Geneza powstania Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Korzenie Ośrodka Doskonalenia sięgają wydawnictwa “Innowacje”, założonego w 1992 roku. W roku 2000 z jego struktury wyłoniło się wydawnictwo “Publisher-Innowacje”, którego właścicielką została pani Emilia Gibiec.

W ramach wydawnictwa, w 2003 roku powstał Ośrodek Doskonalenia Zawodowego, wpisany do rejestru Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach jako niepubliczna placówka szkolenia o zasięgu wojewódzkim pod numerem KO.EO.IO.JP.4234/41/03.

Założycielami ODZ są Emilia i Jan Gibiec – doświadczeni nauczyciele, pracujący w oświacie od wielu lat.

Emilia i Jan Gibiec